Odluka o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednje škole

Autor: Josip Strija, 1. 4. 2011.

Odluka o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis srednje škole u školskoj godini 2011./2012.

Na temelju članka 22., stavka 5. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (''Narodne novine'', 87/08., 86/09., 92/10., i 105/10.) i članka 20., stavka 4. Zakona o strukovnom obrazovanju (''Narodne novine'' 30/09.), ministar znanosti, obrazovanja i športa donosi

O D L U K U
O ELEMENTIMA I KRITERIJIMA ZA IZBOR KANDIDATA
ZA UPIS U SREDNJE ŠKOLE U ŠKOLSKOJ GODINI 2011./2012.

I.

Ovom odlukom utvrđuju se zajednički, posebni i dodatni elementi i kriteriji za izbor kandidata za upis u I. razred srednjih škola u Republici Hrvatskoj.

OPĆE ODREDBE

II.

U I. razred srednje škole upisuju se polaznici koji su završili osnovno obrazovanje, a unutar planiranoga broja upisnih mjesta.
Pod jednakim uvjetima u srednje škole upisuju se hrvatski državljani, Hrvati iz drugih država te djeca državljana država članica Europske unije.
Iznimno, polaznici u zanimanje policajac upisuju se prema uvjetima navedenim u točki XX. ove Odluke.

III.

U srednju školu može se upisati i redovito obrazovati i stranoga državljanina iz zemlje izvan Europske unije koji ispunjava najmanje jedan od sljedećih uvjeta:

1. ako za to postoji međudržavni ugovor ili drugi interes tijela državne ili lokalne vlasti, odnosno javnih ustanova;
  2. ako takva osoba ima status izbjeglice u Hrvatskoj koji je utvrdilo ovlašteno upravno tijelo u Hrvatskoj;
  3. ako je roditelj ili skrbnik te osobe hrvatski državljanin;
  4. ako roditelj te osobe ima radnu dozvolu i dozvolu privremenoga boravka ili poslovnu dozvolu u Hrvatskoj;
  5. ako roditelj te osobe ima odobren stalni boravak u Hrvatskoj;
  6. ako je roditelj te osobe diplomatski ili poslovni predstavnik strane države u Hrvatskoj;
  7. ako je takva osoba ili roditelj te osobe azilant ili tražitelj azila;
  8. ako je takva osoba ili roditelj te osobe stranac pod supsidijarnom zaštitom ili stranac pod privremenom zaštitom.

Izvor: http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=10785&sec=1933