Jedinstveni test iz hrvatskoga jezika u svim trećim razredima

Autor: Vera Žužić, Maja Bašnec, 18. 10. 2013.

Učenici trećih razreda pisali su jedinstveni test iz hrvatskoga jezika kojim se provjeravalo znanje hrvatkoga romantizma. Test je proveden 15. listopada 2013. istovremeno u svim trećim razredima četvrti školski sat. Test su sastavile profesorice Vera Žužić i Maja Bašnec koje predaju trećim razredima.

Testu je pristupilo ukupno 113 učenika: 3. a - 25 učenika, 3. b - 22, 3. c - 21, 3. d - 26 učenika i 3. e - 19 učenika.

Znanje se provjeravalo zadatcima višestrukoga izbora utemeljenim na sadržajima književne teorije, književne povijesti, predstavnika i djela hrvatskoga romatizma te interpretaciji ulomaka iz književnih djela.

Cilj testa nije bila samo provjera znanja nego i priprema za polaganje državne mature iz hrvatskoga jezika na kojoj se rješavaju zadatci istoga tipa, a proveden je kao planirana aktivnost samovrednovanja naše škole.

Učenici su postigi sljedeće rezultate: odličan = 57, vrlo dobar = 35, dobar = 19, dovoljan = 2, nedovoljan = 0

Prosječna ocjena u razredima: 3. a = 4,08, 3. b = 4,48, 3. c = 4,73, 3. d = 4,03, 3. e = 4,11.

Anketa među učenicima pokazuje da im se takav oblik provjeravanja svidio.

• Mislim da ovakvo testiranje dobar način pripremanja za državnu maturu.
  • Pitanja su jasna te je u svakom pitanju naglašeno ono važno.
  • Pitanja na testu nisu bila općenito teška, test se može riješiti bez problema, ali bilo je nekoliko težih pitanja.
  • Pitanja zatvorenoga tipa više mi se sviđaju nego pitanja otvorenoga tipa.
  • Ovaj način provjere mi se sviđa jer se na taj način pripremamo za državnu maturu.
  • Mislim da bi takvih testova trebalo biti više - zbog ugođaja i svega.
  • Pa lijepo je, neka ovako bude i dalje.
  • Veoma mi se svidjelo, u budućnosti želim ovakve testove.
  • Sviđa mi se što za test treba manje vremena nego za klasičan test.
  • Test sam riješio u dvadeset minuta. Sviđa mi se koncept državne mature.
  • Nedostatak testa je što ne moramo mnogo učiti te smo skloni zaboraviti gradivo. Učenje ne zahtijeva mnogo truda jer možemo sjećanjem i metodom eliminacije uspješno riješiti test.
  • Sviđa mi se ovakav tip zadataka, ali ima previše ometača i detalja koji zbunjuju učenike.