5. Škola fizike u Virovitičko-podravskoj županiji

Autor: Slobodanka Polašek, 21. 3. 2014.

Jubilarna, 5. Škola fizike održana je  15. ožujka 2014. godine u Gimnaziji Petra Preradovića u Virovitici.

Cilj svih aktivnosti na ovakvim jednodnevnim manifestacijima je popularizacija fizike, učenje na neformalan način te povećan interes učenika za studiranjem prirodoslovlja i biotehničkih znanosti.

Škola fizike 2014

Organizatori ovogodišnjih događanja su Agencija za odgoj i obrazovanje, podružnica Osijek, Gimnazija Petra Preradovića, Virovitica i Udruga prirodoslovaca Ω7 iz Virovitice.

Subotnje je jutro u prostoru škole domaćina, Gimnazije P. Preradovića, počelo registracijom sudionika. Bilo je oko stotinu trideset učenika i 20 učitelja i nastavnika fizike s naše županije . Uz manji broj učenika osnovnih i srednjih škola izvan Virovitice, najveći je broj osnovaca bio iz Osnovne škole Vladimira Nazora iz Virovitice .
Najbrojniji srednjoškolci bili su učenici Gimnazije Petra Preradovića. Za gimnazijalce to je bio početak Tjedna darovitih učenika, bogatog raznovrsnim aktivnostima.  Učenici će imati priliku sudjelovati u raznovrsnim radionicama organiziranima povodom Dana škole, 19. ožujka.

Tjedan Darovitih učenika završit će ekipnim natjecanjima iz matematike 22. ožujka 2014.

U Školi fizike učenici su mogli birati po dvije radionice u trajanju od po 45 minuta. Radilo se u skupinama od 20 do 25 učenika. Bili su to zanimljivi i kratki pokusi, uz nešto teorije, ali bez velikog računanja, teških zadataka i provjera znanja.

Radionicu „Kako sniziti tlak?“ pripremio je Ivan Fadljević, prof .
Radionicu „Pogodi metu“  vodila je Dubravka Ištvanfi, prof.
Radionicu „Malo drugačiji pristup energiji”  vodila je Ivana Salajić, prof.
Radionicu „Magnetsko polje” vodio je  Marko Stipandić,prof.
Radionicu „Toplina - energija prijelaza“  vodila je  Mirjana Steiner, prof.
U radionici „Surfam fizikalno” pod vodstvom Tomislava Šipeka, dipl. ing. elektrotehnike učenici su istraživali fizikalne sadržaje na internetu.
Radionicu „Opažajmo valove!“ vodila je  Slobodanka Polašek, prof.
Uvodno izlaganje i kratak pregled dosadašnjih Škola fizike izložila je Slobodanka Polašek, voditeljica projekta.

Dio troškova Škole fizike , kao i dosada, pokriva  Udruga prirodoslovaca Ω7.

Nakon radionica održano je i predavanje na temu „Radioaktivnost u okolišu“ održao je izvanredni profesor, dr.sc. Vanja Radolić s Odjela za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Do sada je objavio četrdesetak znanstvenih radova. Dr. sc. Radolić je voditelj Laboratorija za niske radioaktivnosti na Odsjeku za fiziku.

Na temelju eksperimentalnih mjerenja provedenih u cijeloj RH saznali smo da je naša županija među onima s najnižom dozom prirodne radioaktivnosti.
Ovogodišnju je Školu fizike zatvorila voditeljica projekata Udruge, Jasminka Viljevac, prof. pozivom na pripreme novih projekata.

S. Polašek, prof.