Ispratili smo u mirovinu ravnateljicu, profesoricu Ivanu Bešir

Autor: Josip Strija, 14. 5. 2014.

Nakon 41. godine radnoga staža, ravnateljica škole ove školske godine odlazi u mirovinu.

Zahvaljujemo joj  na predanom odgojno-obrazovnom radu, na doprinosu u razvoju škole i želimo joj sve najbolje u budućem životu.

IVANA BEŠIR, profesorica hrvatskoga jezika - ravnateljica škole

Prof. Ivana Bešir  diplomirala je na  Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1972. godine Jugoslavenske jezike i književnosti (A) i Filozofiju (B).

Kao  profesorica hrvatskoga jezika radila je od 1972. do 2001.godine u Virovitici: u Centru za obrazovanje kadrova u privredi, Centru za odgoj i usmjereno obrazovanje, Strukovnoj školi i Gimnaziji Petra Preradovića.
Bila je voditeljica županijskog stručnog vijeća nastavnika hrvatskoga jezika srednjih škola, jedno vrijeme povjerenik Društva profesora hrvatskoga jezika za Virovitičko-podravsku županiju, radila s učenicima u izvannastavnim aktivnostima.
Kao profesor u Gimnaziji sudjelovala je iznimno uspješno godinama s učenicima na državnim natjecanjima iz hrvatskoga jezika,.na državnoj smotri LiDraNo i na državnom natjecanju „Europa u školi“.
Imala je status profesora mentora, a potom profesora savjetnika.

Ravnateljica Gimnazije bila je od 2001. do 15.svibnja 2014. godine.
Kao ravnateljica škole uspješno je vodila školu, poticala izvannastavne aktivnosti i natjecanja učenika, organizirala  i sudjelovala  u brojnim školskim projektima kao što su Petkom u pet, Tjedan  darovitih učenika, skrbila o  prezentaciji škole, brojnim školskim  priredbama i izložbama , poticala stručno usavršavanje i napredovanje nastavnika (škola ima 7 profesora savjetnika i 2 profesora mentora), sudjelovala u projektu samovrednovanja škole, brinula o održavanju zgrade i posebno ugodnom školskom ozračju .

Ministrovo priznanje za izniman doprinos u radu dobila je 2001. godine.

Gimnazija je kao škola  za vrijeme ravnateljstva prof. Bešir dobila brojna priznanja od kojih su najznačajnija::
-  Ministrovo priznanje za izniman doprinos u radu škola je dobila 2001.g kao i ravnateljica.
-  Školski športski klub Gimnazije  dobio je Državnu nagradu športa „Franjo Bučar“ 2002. g.
-  Certifikat  Međunarodne EKO-škole nastavljao se obnavljati kontinuirano.
-  Plaketu Virovitičko-podravske županije za 2003.g.
-  Gimnazija je   postala je članica projekta „Škole - partneri budućnosti“ i uspješno provodi PASCH projekt u suradnji s Goethe Institutom od  2008.g. – u sklopu projekta profesori njemačkog jezika i učenici dobivaju stipendije za  edukaciju u Njemačkoj i Europi
-   Nagradu Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva  za 2010.g
-   Škola je uspješno ostvarila projekt IPA- prekogranična suradnja Mađarska-Hrvatska;  Prirodoslovlje ne poznaje granice (CrossBorderScience ) 2011./12. financiran sredstvima EU uz potporu Virovitičko-podravske županije

Za vrijeme ravnateljstva pokrenula je web-stranicu škole, izdavala različite promotivne materijale vezane uz prezentaciju škole, te bila jedna od urednika
- Godišnjaka škole : (12 godišnjaka škole)
- edicije „90 godina Gimnazije u Virovitici“, 2009. – prva knjiga o gimnazijskom školovanju u Virovitici.