Ispratili smo u mirovinu profesoricu Miru Markus

Autor: Jasminka Viljevac, 14. 1. 2015.

Profesorica Mira Markus je 1.9.1974. započela raditi u Centru za obrazovanje kadrova u privredi, kao profesorica kemije, tehnologije materijala i poznavanja robe u metalskim i trgovačkim usmjerenjima tadašnje srednje škole.
Diplomirala je 1974. godine na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, smjer biologija s kemijom, a stručni ispit položila 1977.

Nakon formiranja Centra za odgoj i usmjereno obrazovanje, podučavala je biologiju i kemiju u prvim i drugim razredima (tzv. opće srednje škole), kao i higijenu u trećem razredu suradnika u nastavi.

Od 1990. radila je sve do sada kao profesorica biologije u ponovno formiranoj Gimnaziji Petra Preradovića.
Osim redovne nastave, vodila je i izbornu, fakultativnu, dopunsku i dodatnu nastavu.
Osim u nastavi, ostvarila je i mnogobrojne vannastavne i izvanučioničke aktivnosti, projektnu nastavu zajedno s kolegama sustručnjacima i drugim suradnicima, školama i ostalim institucijama.
Stručno se usavršavanje prema raspoloživim materijalnim mogućnostima, kao i sudjelovala na seminarima i terenskoj nastavi, te redovito na školskim, županijskim i državnim natjecanjima te je 2006. promovirana u zvanje prof. mentora.
Kako sama ističe, sa državnih susreta iz biologije u sjećanju su joj talentirani i marljivi učenici, kao i kolege mentori sa kojima razmjenjivala stručna i životna iskustva.
U 40-godišnjoj praksi podučavala je oko 4000 učenika, a razredništvo vodila u barem deset generacija.

Profesorica Mira Markus sama je istakula:

„Ove godine, kad sam obilježila 40-godišnjicu rada, proslavila sam zajedno sa svojim bivšim učenicima 5, 10, 15 i 20 godina mature. To su bili zanimljivi susreti i druženja, a s mnogima od njih, iako ih ima po cijelom svijetu susrećem se ili na druge načine komuniciram i danas, a neki od njih bili su i moje kolege i suradnici na poslu.
Svoj sam posao voljela i cijenila, učenje je dvosmjeran proces. Nadam se da su moji učenici naučili puno od mene, a i ja sam učila od njih. U tome je ljepota i svježina prosvjetnog zanimanja.
Zahvaljujem se na suradnji i prijateljstvu svim djelatnicima Gimnazije, a učenicima bih poručila da je učenje jako važno jer tako mogu postati bolji ljudi.“