PUP - Priručnik za učenje i poučavanje

Autor: Josip Strija, 3. 8. 2009.

PUP – Priručnik za učenje i poučavanje je lokalizacija programa Learning Essentials, nadopunjena sadržajima domaćih autora. Priručnik se sastoji od dva dijela: PUP-a učenike i PUP-a za nastavnike.
PUP daje na pregledan i vrlo intuitivan način niz predložaka, uputa i savjeta za oblikovanje dokumenata. Omogućuje stvaranje kvalitetnog nastavnog sadržaja i kvalitetnu pripremu učeničkih projekata na osnovi velikog broja predložaka.

Svojom jednostavnošću, intuitivnošću i prilagođenošću procesima učenja, program daje veliki poticaj za svladavanje i korištenje ICT-a u svrhu kvalitetne nastave i učenja. Oslobađa korisnike bavljenjem formom i oblikovanjem te im na jednostavan način omogućuje kreiranje kvalitetnog sadržaja. Odabirom vanjskih linkova, priručnik pomaže nastavnicima da budu informirani o novostima u struci i u sustavu obrazovanja. Učenicima omogućuje jednostavan i brz pristup izvorima znanja, kreiranim za njihov uzrast i njihove potrebe.

Više o sadržajima PUP-a

U PUP-u se nalaze tri vrste sadržaja: predlošci, pomoćnici za predloške i vodiči.
Predlošci Vam olakšavaju oblikovanje Vaših uradaka ili Vam daju kvalitetnu pripremu za izradu uratka. U PUP-u se nalaze predlošci dokumenata u Wordu, Excelu i PowerPointu, svaki od predložaka s nekoliko grafičkih oblika.
Predlošci u Wordu Vam daju gotovo oblikovanje referata. Predložak u PowerPointu o povijesnom događaju sadržava desetak slajdova i na svakom slajdu uputu o sadržaju kojeg trebate unijeti. Predlošci u Excelu Vam daju gotove grafove za koje trebate unijeti svoje brojčane podatke i naslove.
Pomoćnici sadrže upute za uporabu predloška ili za izvođenje nekog zadatka ili projekta.
Pomoćnici se otvaraju u zasebnom prozoru tako da ga možete koristiti usporedno s otvorenim predloškom ili dokumentom.Na karticama se nalaze točke nabrajanja koje daju određene savjete ili podsjećaju na korake koje treba učiniti. Pomoću pomoćnika može se pratiti napredak tako da se u kućice upisuju potvrdne kvačice: "obavljeno".
U pomoćnicima se po potrebi nalaze i linkovi na dodatne upute u vodičima ili na predloške dokumenata. Ukoliko kliknete na neki od tih linkova,utoliko će se dokumenti otvarati u zasebnim prozorima.
Vodiči su mali multimedijalni digitalni udžbenici.
U kombinaciji slike i teksta ili filma i teksta daju teoretska znanja i ideje potrebne pri izradi zadataka ili projekata. U vodičima se nalaze i linkovi na dokumente ili na druge vodiče.
Sadržaji u nastavničkom dijelu su većim dijelom preuzeti iz nastavničke prakse naših škola.
Ovi predlošci nikako ne predstavljaju jedini mogući način rada.
Autorskom timu bi bilo drago da predstavljeni materijali budu olakšanje rada nastavnicima, ali i inspiracija za nove načine uporabe računala na korist nastavnicima i učenicima.
Ukoliko imate prijedloge za nove materijale, utoliko će nam biti drago da ih uvrstimo u PUP, na zadovoljstvo i korist svima.

URL materijala:  http://pup.skole.hr

Ključne riječi za opis materijala: predlošci za nastavu, predlošci za pripremu nastave, didaktički materijal, projektni rad

Vrsta materijala: animacija, tutorijal / uputa, vježba, lekcija, prezentacija, studija slučaja, priručnik, ostalo

Jezik:

hrvatski

Format materijala:

web stranice, repozitorij dokumenata

Za koga je kreiran materijal:

za nastavnike i za učenike

Kojem uzrastu učenika je namijenjen sadržaj materijala:

7. razred osnovne škole

8. razred osnovne škole