Delegacija Europske komisije raspisala fotografski natječaj „Uhvati kreativnost!”

Autor: Vera Žužić, 18. 9. 2009.

Delegacija Europske komisije u Republici Hrvatskoj raspisala je foto-natječaj za učenike osnovnih i srednjih škola pod nazivom „Uhvati kreativnost!“. Natječaj je otvoren od 14. rujna do 2. studenog 2009. godine, a provodi se unutar Europske godine kreativnosti i inovativnosti 2009. pod motom „Zamisli. Ostvari. Budi inovativan.“.

Delegacija je natječaj raspisala kako bi odgovorila na pitanje - u čemu se sve nalazi kreativnost? Teme radova mogu biti svestrane. Svejedno je da li je to način kako npr. radnici organiziraju gradilište, ljudi provode vrijeme, nečiji stil oblačenja, poslovna inovativnost, umjetnički pokušaj ili nešto potpuno drugačije – bitno je fotografirati kreativnost u stvarima ili događanjima u kojima ju sudionici natječaja nalaze.

Za natječaj je bitno da je fotografijom preneseno nešto kreativno i inspirativno, a manje je li fotografija uhvaćena mobitelom ili profesionalnim aparatom, s više ili manje otvorene blende, sa ili bez zooma ili obrađena na računalu. Odabrani radovi bit će izloženi u EU info centru, na web stranicama te na izložbama koje organizira Delegacija Europske komisije.

Najbolji rad bit će nagrađen foto aparatom i posebnim EU poklon paketom. Počasni član ocjenjivačkog žirija istaknuti je hrvatski fotograf gospodin Damir Hoyka, koji će za autore najboljih radova održati sudionici foto radionice u EU info centru Delegacije Europske komisije.

Svaki sudionik natječaja može poslati od jedne do pet fotografija na zadanu temu. Ukoliko su rađene digitalnim foto aparatom, poslane fotografije moraju biti u JPG formatu i minimalne rezolucije 300 dpi, razvijene fotografije iz filma ili dijapozitiva, u boji ili crno-bijele. Sudionici uz fotografiju moraju navesti i podatke (ime i prezime, datum i godina rođenja, adresa, telefon; naziv fotografije, godinu nastajanja i kratki komentar o mjestu snimanja).

Radovi se šalju na adresu – EU info centar, Trg žrtava fašizma 6, 10 000 Zagreb, s naznakom „za natječaj Uhvati kreativnost“, ili na adresu elektronske pošte euinfocentar@euic.hr.

Natječaj „Uhvati kreativnost!“ dio je aktivnosti Delegacije Europske komisije u Republici Hrvatskoj unutar Europske godine kreativnosti i inovativnosti 2009. Kao jednu od aktivnosti, Delegacija je u prvom dijelu godine održala natječaj „Moja ideja za europsko sutra“ o kojem se informacije mogu pronaći ovdje.

Kreativnost je pokretač inovativnosti i ključni faktor razvoja osobnih, profesionalnih, poduzetničkih i društvenih vještina, kao i dobrobiti svih pojedinaca u društvu. Ovim je riječima Europska unija obuhvatila ideju proglašenja 2009. Europskom godinom kreativnosti i inovativnosti.

Više informacija o Europskoj godini kreativnosti i inovativnosti 2009. pronađite na web stranicama www.create2009.europa.eu a više informacija o ostalim natječajima možete naći ovdje.

Izvor: http://www.delhrv.ec.europa.eu