Dani hrvatskoga jezika

Autor: Zdenka Kos, 12. 3. 2010.

U Hrvatskoj se svake godine u mjesecu ožujku obilježavaju Dani hrvatskoga jezika; ove godine obuhvaćaju vrijeme od 11. do 17. ožujka. Time se ustvari obilježava događaj koji je imao presudnu  ulogu u očuvanju nacionalnoga identiteta hrvatskog naroda, odnosno hrvatskoga jezika.

17. ožujka 1967. godine objavljena je u časopisu Telegram Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika kao prilog raspravi o amandmanima na Ustav SFRJ.

Potpisalo ju je osamnaest hrvatskih znanstvenih, sveučilišnih i kulturnih ustanova i pojedinaca, a njome se traži unošenje u Ustav odredbe o ravnopravnosti svih četiriju tada službenih jezika.

Naime, u naglašenom internacionalističkom usmjerenju tadašnjih vlasti hrvatski je jezik postupno gubio svoja nacionalna obilježja nekritičkim i olakim preuzimanjem tuđica i tvorbenih uzoraka; jezični osjećaj je otupljen i većini je postalo svejedno kakvim jezikom se sporazumijevaju.

Rad na očuvanju hrvatskoga jezika naša je stalna zadaća; učenici 1.a i 1.d razreda naše škole ove su godine dali svoj doprinos tim nastojanjima upozorenjem na jezično nepravilne javne natpise kojima je naša okolina preplavljena. Jesu li oni pokazatelj da nam je i danas svejedno kakvim i kojim se jezikom sporazumijevamo?

Ako ne znate kako se što pravilno piše, upitajte one koji znaju;time pokazujete poštovanje i ljubav prema svom jeziku!

Probajte naći što valja!

cvijeće