FreeRice

Autor: Josip Strija, 22. 9. 2008.

Help end world hunger

Na stranici http://www.freerice.com/subjects.php?t=352413272096
odaberite jednu od kategorija: matematika, geografija, strani jezici, kemija, umjetnost... i svoje znanje pretvorite u hranu za gladne...

About FreeRice

FreeRice is a sister site of Poverty.com. Our partners are the Berkman Center for Internet & Society at Harvard University and the United Nations World Food Program.

FreeRice has two goals:

1. Provide education to everyone for free.
  2. Help end world hunger by providing rice to hungry people for free.

This is made possible by the generosity of the sponsors who advertise on this site.

Whether you are CEO of a large corporation or a street child in a poor country, improving your education can improve your life. It is a great investment in yourself.

Perhaps even greater is the investment your donated rice makes in hungry human beings, enabling them to function and be productive. Somewhere in the world, a person is eating rice that you helped provide. Thank you.