Kamo nakon osnovne škole?

Autor: Ivana Bešir, 30. 4. 2010.

Zašto je Gimnazija najbolji  izbor?

Želite li  nastaviti školovanje na fakultetima, visokim učilištima ili umjetničkim akademijama, postati svestrano obrazovani, kreativni, ekološki svjesni, športsko aktivni i osposobljeni za cjeloživotno  učenje, upišite se u našu Gimnaziju.
Gimnazijsko školovanje u Virovitici počinje davne 1918. godine. Brojni bivši gimnazijalci nakon gimnazijskog školovanja u našem gradu i nakon završenog fakulteta postali su  uspješni i poznati stručnjaci u svom poslu, znanstvenici, umjetnici, društveno priznati djelatnici. Upišite se i vi u našu Gimnaziju kako biste stekli najšire obrazovanje kao osnovu za dalje školovanje.

Nudimo nastavak školovanja u gimnazijskim programima:
1. opće gimnazije
2. jezične gimnazije
3. prirodoslovno-matematičke gimnazije

Ovdje pogledajte nastavni plan i program

Opća gimnazija - učenici slušaju sve općeobrazovne predmete, engleski i njemački kao strane jezike, a od drugog razreda i izborni predmet po 2 sata tjedno - biraju jedan od predmeta koji se polažu na maturi, talijanski ili informatiku.

Jezična gimnazija - fiziku  ima u prve dvije godine, a u trećoj i četvrtoj pojačan je fond sati stranih jezika.

Prirodoslovno-matematička gimnazija - likovna i glazbena umjetnost slušaju se prve dvije godine, imaju jedan obvezni strani jezik, pojačan program informatike, matematike i fizike u sve četiri godine.

Ostali oblici nastave:
- fakultativna nastava iz talijanskog jezika ili prema željama učenika
- dodatna (i dopunska) nastava iz obveznih predmeta na državnoj maturi
- izvanučionična nastava kao projektna nastava

Ostali oblici rada s učenicima:

Izvannastavne aktivnosti, Školsko športsko društvo, Eko škola, rad u školskim projektima, pripreme za natjecanje učenika srednjih škola, a od ove godine i sudjelovanje u PASCH projektu i mogućnost dobivanja stipendija za boravak u Njemačkoj za učenje njemačkog jezika
Državna matura- obvezna je za sve gimnazijalce i  uvjet  upisa na dalje školovanje. Gimnazijski programi pružaju najbolje znanje za uspješno položenu državnu maturu, a naša gimnazija uspjeh na maturi osigurava i  izbornom i  dodatnom nastavom iz obveznih predmeta na maturi.

Gimnazijski programi nisu laki, ali svaki učenik koji želi učiti, ima volje i trudi se, uz pomoć nastavnika  uspijeva, posebno u područjima za koja ima interesa.

Stoga pozivamo sve zainteresirane, nadarene i ambiciozne učenike da se prijave na natječaj za upis u Gimnaziju Petra Preradovića Virovitica

IZBOR UČENIKA

BODOVNI PRAG- minimalni bodovni prag za prijavu za sva usmjerenja je 46 bodova.

IZBOR UČENIKA - provodit će se temeljem općeg uspjeha u VII. i VIII.r. osnovne škole i uspjeha iz predmeta značajnih za pojedine programe gimnazije:
- za opću - hrvatski jezik, strani jezik, matematika, povijest, biologija
- za jezičnu - hrvatski jezik, strani jezik, matematika, povijest, zemljopis
- za prirodoslovno-matematičku - hrvatski jezik, strani jezik, matematika, fizika, kemija

Maksimalan broj bodova = 61 (uspjeh + vladanje) + dodatni bodovi

Za izravni upis i za dodatne bodove mora biti priložena dokumentacija: za osvojena mjesta na državnim i županijskim natjecanjima i susretima iz predmeta važnih za upis, za 2 strana jezika slušana 4 godine u osnovnoj školi, za 4 završena razreda glazbene škole, za upis učenika temeljem Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata i djece hrvatskih branitelja, te za ostalo iz Odluke o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednje škole.
U prijavnicu obvezno upisujete prvi program koji želite upisati, a potom i drugi i treći kao alternativu, ako ne uspijete u prvoželjenom izboru.

Radujemo se vašem dolasku !

Napomena: Domovnicu i Rodni list niste obvezni donijeti ni predati prilikom prijave za upis.

Korisni dokumenti:

1. Odluka o elemetima i kriterijima za upis u srednje škole 2010./2011.

2. Sažetak Odluke o elemetima i kriterijima za upis u srednje škole 2010./2011.