Svjetski dan kazališta

Autor: Josip Strija, 27. 3. 2010.

Svjetski dan kazališta je akcija koju je pokrenuo ITI - Internacionalni teatarski institut, međunarodna UNESCO-va udruga osnovana s ciljem povezivanja kazališnih ljudi te lakšeg protoka informacija. Svake se godine 27. ožujka u tisućama kazališta širom svijeta čita međunarodna poruka. Autor hrvatske poruke je Miro Gavran.

Na taj dan imamo prigodu podsjetiti javnost na snagu izvedbenih umjetnosti i umjetničkog stvaralaštva. Međunarodni kazališni institut (ITI UNESCO) i ove je godine organizirao pisanje svjetske kazališne poruke, a ta je čast pripala britanskoj kazališnoj i filmskoj glumici Judi Dench. Pisanje hrvatske poruke organiziralo je Hrvatsko društvo dramskih umjetnika (HDDU), ove godine dodijelivši tu čast dramskom piscu Miri Gavranu.

Hrvatska poruka

'Dopustite mi da vas podsjetim da je moguće zamisliti kazališnu predstavu i bez nas pisaca i bez kostimografa i scenografa,  bez redatelja , kazališne zgrade i  kazališne uprave... Jedina dva elementa bez kojih ne možemo zamisliti kazališnu predstavu jesu glumac i publika. Stoga mi dopustite ustvrditi da je današnji blagdan kazališne umjetnosti izvrsna prigoda  za iskazivanje zahvalnosti svim hrvatskim glumcima i vjernim kazališnim gledateljima, bez kojih naše djelovanje nebi imalo smisla.

Mi koji smo u teatru nikada ne smijemo zaboraviti da će onaj od nas koji  zaboravi publiku, prije ili poslije doživjeti da  publika zaboravi njega. Tko poništava glumca, kao središnju figuru kazališta, poništava i kazalište samo.

Podsjećam kolege kazalištarce da naš zadatak nije raditi predstave zbog premijera i festivala, nego jedino i samo zbog gledatelja koji u našim predstavama žele prepoznati i djeliće svojega životnog iskustva.

Pisati, glumiti, režirati – znači tumačiti ovaj svijet, prepričavati ga na začudan  način, nasmijavati ljude, postavljati pitanja, davati odgovore, razobličavati laži i ljudske mane, tragati za istinom, pružati emocije, izazivati ih...

Dragi gledatelji i dragi glumci, budite jedni drugima pouzdani partneri u građenju i doživljavanju čarobnoga svijeta koji nazivamo kazališnom predstavom. Vjerujući u vašu uzajamnu ljubav, uvažavanje i poštivanje, od srca vam čestitam Svjetski dan kazališta.

Miro Gavran

Međunarodna poruka

Svjetski dan kazališta je prigoda za svetkovinu kazališta kroz mnoštvo njegovih oblika. Kazalište je izvor zabave i inspiracija te ima mogućnost ujedinjavanja brojnih različitih kultura i naroda cijeloga svijeta. Ali kazalište je više od toga i pruža mogućnost obrazovanja i informiranja.

Predstave se održavaju diljem svijeta, i ne samo u tradicionalnom kazališnom okruženju. Kazalište se događa u malom afričkom selu, u podnožju planine u Armeniji, na sitnom otoku u Tihom oceanu. Potreban mu je samo prostor i publika. Kazalište nas može nasmijati, rasplakati, no mora nas natjerati na razmišljanje i razmatranje.

Kazalište nastaje timskim radom. Glumci su oni koje vidimo, no postoji i velik broj ljudi koji se ne vide. Oni su jednako važni kao i glumci, a njihove različite stručne vještine omogućuju postavljanje predstave. I oni moraju sudjelovati u slavlju i uspjehu kojima se teži.

Svjetski dan kazališta službeno je 27. ožujka. Ali po mnogo čemu treba svaki dan smatrati danom kazališta, jer imamo odgovornost nastaviti tradiciju zabavljanja, obrazovanja i prosvjećivanja naše publike bez koje ne bismo mogli postojati.

Dame Judi Dench

S engleskoga prevela: Jasenka Zajec